Negocjuj cenę. U nas kupisz najtaniej.

Darmowa dostawa Szczegółowa dokumentacja Darmowe dodatki

#Wnętrza 28 lipca 2021

 

Co to jest styl Bauhaus?

Bauhaus to ruch artystyczny, który zrewolucjonizował świat wzornictwa na całym świecie. Na jego czele stał Walter Gropius, założyciel szkoły designu w Weimarze. Wypracowane przez niego, innych wykładowców oraz samych studentów idee stały się w pewnym momencie na tyle reprezentatywne, że przekształciły się w pewien nurt. Naczelne jego hasło: „Mniej znaczy więcej” stało się – tak naprawdę – znakiem firmowym tego stylu.

 

fot. pexels.com

Paleta barw i zamiłowanie do geometrii

W stylu Bauhaus króluje jasna paleta barw, z przewagą bieli, szarości i beżu. Nie oznacza to jednak, że nie można eksperymentować z kolorystyką – wręcz przeciwnie! Reprezentanci Bauhausu doradzali, aby odkrywać w detalach możliwości podstawowej gamy kolorów, a więc czerwieni, żółci i niebieskiego – okazało się, że potrafią one wyczarować wspaniały efekt we wnętrzach. Dużą wagę przedstawiciele szkoły weimerskiej przywiązywali także do kształtów. Eksplorowali więc nowe zastosowania koła, trójkąta i kwadratu, udowadniając, że mogą wnieść one powiew awangardy oraz sprawić, że wnętrza będą prezentowały się naprawdę oryginalnie.

Otwarta, pełna światła przestrzeń

fot. pexels.com

Podobnie jak we wnętrzach loftowych, zamiast podziału na osobną kuchnię, jadalnię i salon, preferowana jest w stylu Bauhaus jedna, otwarta przestrzeń. Należy jednak w pewien sposób wydzielić w niej ergonomiczne strefy o określonej funkcji. Rozległa przestrzeń domu z reguły wypełniona jest również światłem, które zapewniają duże, niczym niezasłonięte okna bądź przeszklenia.

Oszczędne dodatki i zróżnicowane materiały

Styl Bauhaus kocha minimalizm, dlatego należy we wnętrzach zrezygnować z ozdobnych bibelotów, które posiadają jedynie funkcję dekoracyjną. Ozdobę stanowią w nim natomiast materiały o różnych fakturach oraz stopniu połyskliwości. Często zestawione są one na zasadzie przeciwieństw – chropowate łączy się z gładkim, a błyszczące – z matowym. W stylu Bauhaus przeplatają się ze sobą również nowoczesne i klasyczne elementy z wysokiej jakości materiałami naturalnymi, a więc kamieniem, drewnem, skórą czy płytami łupkowymi. Łatwo też można dostrzec w nich chromowane i stalowe detale oraz eleganckie szkło – pojawiają się one w krzesłach, stołach, oprawach lamp czy też w ramach luster.

Designerskie meble

Styl Bauhaus upodobał sobie meble o idealnie wyważonych proporcjach oraz geometrycznej bryle. Jeśli chodzi o najsłynniejsze projekty mebli, które zostały zainspirowane ideami Bauhausu, są to krzesła i leżanki Le Corbusiera – do dziś cieszą się one dużą popularnością wśród miłośników designu. Skórzane, osadzone na metalowych ramach modele idealnie wpisują się w estetykę weimerskiej szkoły designu. Również i wśród innych mebli widać, iż kubistyczne formy idą pod rękę z prostymi liniami, a gra faktur – z wyjątkową grą świateł. To właśnie meble mają zastąpić nachalną ornamentykę, która jest obca wyrafinowanemu stylowi Bauhaus.

 

Autor: Irena Zajdel – Architekt wnętrz Kraków. Specjalista od kompleksowego urządzania i wykończenia wnętrz.

 Dlaczego warto kupić projekt u nas?

Negocjuj cenę,
u nas kupisz najtaniej
Darmowa
dostawa
Bezpłatne zgody
na zmiany
Szczegółowa
dokumentacja
Pomoc w wyborze
projektu
Pakiet darmowych
dodatków dla inwestora

Nasi partnerzy

X Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.